Projektowanie to bardzo złożony i wieloaspektowy proces. Równie ważny staje się etap przekazania projektu biura oraz prezentowania przestrzeni, którą stworzyliśmy. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowoczesne narzędzia, które ułatwiają wizualizację projektu, a tym samym usprawniają komunikację z Klientem. Projekt biura to fundament.
Miejsce pracy
Projektując biura tworzymy przyjemne i ergonomiczne miejsca pracy, do których chcemy wracać. Poprzez wykorzystanie narzędzi komputerowych możemy na etapie projektowania prześledzić wiele zmiennych, które ostatecznie wpływają na zachowanie pracowników w określonych sytuacjach, przestrzeniach, a nawet warunkach fizycznych, takich jak temperatura, oświetlenie czy akustyka. Tworzenie rzutu 2D pomieszczeń i ustawienia mebli, czyli tzw. spaceplanów pomaga prześledzić poszczególne czynności i ocenić warunki prac w tych miejscach. Projektant już na tej podstawie może w bardzo przejrzysty sposób opowiedzieć o danej przestrzeni, wspomagając się różnymi próbnikami, katalogami i szkicami.
Wizualizacje
Szkice są początkiem bardziej złożonego etapu, czyli wizualizacji. Tworząc wizualizacje wyciągamy płaskie rysunki w przestrzeń poprzez budowanie złożonych brył, które następnie poddajemy teksturowaniu, nadajemy odpowiedni kolor, odbicie, przezroczystość. Jest to długotrwały proces, który angażuje do pracy grafika i projektanta.
Decydującą rolę odgrywają również komputery o dużej mocy obliczeniowej, które punkt za punktem renderują obraz na podstawie analizy powierzchni, ilości znajdujących się elementów, a przede wszystkim światła. Efektem tego są fotorealistyczne wizualizacje, na podstawie których możemy ocenić, jak projekt będzie się ostatecznie prezentować w wybranych przez nas uprzednio kolorach ścian, teksturach podłóg czy tapicerek meblowych.
Kolor
Musimy jednak pamiętać, że barwy i kolory na ekranie monitora czy wydruku często różnią się od tego, co widzimy w rzeczywistości. Na odbierany przez nas kolor materiałów ma wpływ temperatura użytego oświetlania sztucznego, które jest uzupełnieniem dla światła dziennego. Tapicerki i tkaniny są podatne na wilgoć w otoczeniu, co zmienia ich kolor.
Duże plamy koloru odbijają światło, zmieniając jego barwę. Aby uniknąć takich sytuacji projektanci ciągle wracają do wzorników, tworząc zestawienia kolorystyczne. Taki zabieg umożliwia podgląd efektu ostatecznego, którym nie są tylko kolory, ale również faktura materiału i inne cechy fizyczne.
Technologia
A co gdybyśmy mogli znaleźć się w projektowanej przestrzeni i stanąć przed wybranym przez nas fotelem czy biurkiem? Szybkie tempo i rozwój technologii przyniosły w 2017 roku nowe narzędzie, które pozwala nam przenieść się do wirtualnego świata.
Rozwój technologii pozwala nam także na dynamiczne przejście od płaskich „spaceplanów”, rzutów oraz wizualizacji do najbardziej zaawansowanego narzędzia projektowego jakim jest wirtualna rzeczywistość. To przenosi nas i nasz projekt biura do innego wymiaru.
Założenie na głowę tzw. headset’u z okularami aktywnymi przenosi nas do projektowanej przestrzeni i pozwala w czasie rzeczywistym modyfikować kolory, ustawienie mebli, przesuwać ściany. Ponadto, możemy nawet zmienić pogodę, którą widzimy za wirtualnym oknem. Nie ogranicza nas już tylko pole widzenia naszych oczu. Obracając głową na bok czy stawiając kroki, maszyna wciąż podąża za naszymi ruchami.
Co o tym myślisz?