Nowe biuro w pandemii, czy to możliwe?
Rozpoczynając współpracę z naszym szwajcarskim Klientem pierwsze rozmowy prowadziliśmy jeszcze przed wybuchem epidemii. Dlatego okazało się, że tworzymy biuro w nowej rzeczywistości.
Projekt przyjemny, współpraca owocna, podobne zainteresowania – Klient sam robił meble dla siebie. Zależało mu na rodzinnym klimacie. W rezultacie wszystko szło zgodnie z planem.
Do czasu. Bo kiedy projekt był praktycznie gotowy, w Polsce wprowadzono pierwszy lockdown.
Dlatego kierując się doświadczeniem i prowadząc setki rozmów z Klientami szukaliśmy rozwiązań i adaptowaliśmy przestrzenie do nowej rzeczywistości. W tym przypadku skupialiśmy uwagę na kilku najważniejszych aspektach.
BEZPIECZEŃSTWO
Biuro w nowej rzeczywistości to wyzwanie. Brak recepcji. Telekonferencje. Spotkania tyko po umówieniu. Dystans społeczny. To codzienne wyzwania dzisiejszego biura. W związku z tym, w projekcie biura przygotowaliśmy kilka miejsc, w których pracownicy śmiało mogą prowadzić zarówno rozmowy telefoniczne, jak i pracować pojedynczo lub w małym zespole. Dlatego powstały przestrzenie, w których można się odizolować od pozostałych osób będących w biurze.
Ponadto przy strefie wejściowej firma przygotowała miejsce na środki do dezynfekcji.
ZDROWIE
Co najważniejsze, nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie. Dalej, w przestrzeni socjalnej stworzona została “Wall of fame/shame” – gdzie pracownicy mogą wymieniać się śmiesznymi obrazkami związanymi z sytuacją w biurze, pochwalić się osiągnięciami. Dlatego ściana ma charakter humorystyczny i nie ma na celu “obrazę” kogokolwiek. Przede wszystkim ma podkreślać rodziną atmosferę w firmie i być dodatkową dawką humoru.
Zieleń poprawia jakość powietrza.
Zieleń
Ogromny wpływ na zdrowie pracowników ma również jakość powietrza. Dlatego zadbaliśmy o rośliny w biurze. Wiemy, że badania wskazują, że w ich otoczeniu pracownicy są bardziej kreatywni i zrelaksowani. Ponadto, dzięki roślinom możemy łagodzić sytuacje konfliktowe, obniżać stres pracowników. Dodatkowo, zieleń produkuje tlen oraz reguluje wilgotność w pomieszczeniach. W rezultacie, w dużej mierze oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych, produkowanych przez sprzęt elektroniczny oraz jonizuje powietrze.
KOMFORT
Biurka z elektryczną regulacją wysokości.
Konsekwentnie, mając na uwadze komfort pracy wszystkich pracowników, Zarząd firmy zapewnił im biurka z elektryczną regulacją wysokości i fotele zapewniające zdrowe siedzenie. W szczególności te elementy, mają ogromny wpływa na efektywność, zdrowie i samopoczucie wielu osób. Ponadto, dzięki zastosowaniu tych ergonomicznych elementów, pracownicy mają zapewnione fizyczne wsparcie, ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków. Mogę przypuszczać, że wygoda też wpływa na odporność.
MOBILNOŚĆ
Kierując się doświadczeniem, w projektowaniu biur w nowej rzeczywistości, unikaliśmy stałych elementów. Razem z Klientem podjęliśmy decyzję o wykorzystaniu wielu mobilnych mebli, dzięki którym można w dowolnej chwili przearanżować przestrzeń. Uznaliśmy, że zwinne, agilowe podejście, to teraz ważny element budowania strategii elastycznego biura. Dodatkowo, ważne jest to w sytuacji, w której zaistniałaby konieczność zapewnienia bezpieczeństwa poprzez stworzenie większych dystansów między pracownikami.
Przyszłość
W trakcie prac, mieliśmy również na uwadze przyszłość. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w przyszłości, sposób aranżacji i ruchome wyposażenie, pozwolą na dostawienie dodatkowych stanowisk pracy, przearanżowanie, co umożliwi dostosowanie przestrzeni biura do aktualnych potrzeb.
Podsumowując, w biurze w nowej rzeczywistości funkcjonuje obecnie model hybrydowy. Pracownicy mają wydzielone dla siebie miejsce, gdzie mogą zostawić swoje rzeczy osobiste oraz takie, których podczas pracy zdalnej nie potrzebują fizycznie.
Wierzę, że rodzinny charakter i klimat biura, pozwala na miękkie lądowanie nawet po kilku miesiącach home office.
Domowy i rodzinny klimat biura.
Ten przykład pozwala na potwierdzenie stwierdzenia, że nowe biuro w czasie pandemii jest potrzebne i możliwe do realizacji.
Autor: Tomasz Wincenciak– lider projektu
Masz podobne wyzwania?
Napisz: wincenciak@helikon.pl
Co o tym myślisz?