IDEALNE BIURO Blog o wnętrzach do pracy. Dzięki eksperckiej wiedzy o oddziaływaniu przestrzeni na człowieka, wiemy jak stworzyć nowoczesne i przyjazne biuro, w którym pracownicy będą realizować swój prawdziwy potencjał i podnosić swoją efektywność.

Pokolenie Z w biurze.
27 maja, 2024
2 tygodnie temu
68 wyświetleń

Pokolenie Z w biurze, co przyciągnie młodych pracowników?

Pokolenie Z (osoby urodzone po 1995 roku) wprowadza na rynek pracy nowe standardy i oczekiwania, które zmuszają pracodawców do dostosowania swoich strategii i sposobu zarządzania zespołem. Adaptacja do tych zmian może przynieść firmom korzyści w postaci zaangażowanych, innowacyjnych i lojalnych pracowników.

To pokolenie, które dorastało z dostępem do najnowszych technologii i internetu, ma specyficzne oczekiwania i potrzeby zawodowe.

Co ich charakteryzuje?

👍Technologia i internet: nie wyobrażają sobie życia bez technologii.

👍Pragmatyzm i autentyczność: w przeciwieństwie do milenialsów, są bardziej pragmatyczni i cenią autentyczność, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Jakie są ich oczekiwania względem  Rynku Pracy?

  1. Oczekują, że ich praca będzie miała znaczenie dla firmy i będzie odpowiednio doceniana.
  2. Work life balance jest dla nich kluczowy. Cenią elastyczność związaną z godzinami pracy jak i możliwością pracy hybrydowej, czy zdalnej.
  3. Oczekują transparentności od pracodawców w kwestiach  kondycji finansowej oraz wartości firmy.
  4. Rozwój i możliwość szkoleń jest dla nich bardzo ważna.
  5. Aby przyciągnąć i utrzymać pracowników z pokolenia Z Pracodawcy powinni inwestować w nowoczesne narzędzia. Z uwagi, że technologia jest integralną częścią ich codziennego życia

Wyzwania dla Pracodawców

  • Lojalność i zaangażowanie: Pokolenie Z jest mniej lojalne w stosunku do jednego pracodawcy, często zmieniają pracę w poszukiwaniu lepszych warunków i możliwości rozwoju
  • Partnerskie relacje: Oczekują partnerskich relacji z przełożonymi i nie odnajdują się w tradycyjnych, hierarchicznych strukturach

Strategie dla Pracodawców

  • Prostota i szybki feedback: Proces rekrutacji powinien być prosty i szybki, z minimalną ilością formalności. Pokolenie Z stawia na szczerość i oczekują jasnych informacji dotyczących wynagrodzenia, trybu pracy i benefitów już na początku procesu rekrutacyjnego
  • Partnerski dialog: Rekrutacja powinna być dialogiem, a nie jednostronnym odpytywaniem. Przedstawiciele pokolenia Z oczekują rozmowy o możliwościach i potrzebach obu stron.

Jak urządzić przestrzeń biurową dla Pokolenia Z?

👍Młodzi pracownicy, zwłaszcza pokolenie Z, preferują biura wygodne, estetyczne i wyposażone w innowacyjne rozwiązania.

👍Cenią zapewnienie regulowanych biurek i ergonomicznych krzeseł, które mogą być dostosowane do różnych potrzeb fizycznych i postaw pracy , które wspierają zdrowie i komfort.

👍Przestrzenie pracy powinny także wspierać kreatywność i oferować miejsca do relaksu np. strefy z elementami natury. Dostosowanie biura do potrzeb osób neuroróżnorodnych, które  jest kluczowe dla stworzenia inkluzywnego i produktywnego środowiska pracy.

👍Nowoczesne technologie, takie jak LED-owe oświetlenie o regulowanej barwie i natężeniu i inteligentne systemy biurowe, są kluczowe w tworzeniu atrakcyjnego środowiska pracy dla Pokolenia Z.

W przypadku pokolenia Z mamy do czynienia z grupą młodych ludzi. Wyróżniają się swoją znajomością nowoczesnych technologii, dążeniem do rozwoju osobistego i równowagi między pracą a życiem prywatnym. Uwzględniając ich potrzeby można liczyć na zaangażowanych, innowacyjnych i lojalnych pracowników.

autor: Agnieszka Dąbek

Interior Designer 

Stwórz z nami swoje idealne buro!

biuro@helikon.pl

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

STWÓRZ Z NAMI SWOJE IDEALNE BIUROUmów się z naszym doradcą lub/i projektantem

Umów się na wstępną analizę.
Już podczas pierwszej rozmowy dowiesz się, jak możemy Cię
wesprzeć w zaprojektowaniu, w zmianie lub reorganizacji biura.

Zadzwoń teraz

Na numer
+48 662 268 214

Napisz do nas mail

Na adres biuro@helikon.pl
skontaktujemy się z Tobą

Umów się na konsultację ze specjalistą

Wybierz dogodny
dla Ciebie termin