IDEALNE BIURO Blog o wnętrzach do pracy. Dzięki eksperckiej wiedzy o oddziaływaniu przestrzeni na człowieka, wiemy jak stworzyć nowoczesne i przyjazne biuro, w którym pracownicy będą realizować swój prawdziwy potencjał i podnosić swoją efektywność.

FLEXIBLE WORKSPACES
25 czerwca, 2024
3 tygodnie temu
147 wyświetleń

W Helikon wierzymy w elastyczne przestrzenie pracy. Flexible workspaces to koncepcja projektowania biur, która kładzie nacisk na możliwość dostosowywania przestrzeni roboczej do zmieniających się potrzeb użytkowników. W praktyce oznacza to tworzenie miejsc pracy, które mogą być szybko i łatwo przekształcane w zależności od wymagań poszczególnych pracowników lub zespołów.

Przygotowałam kilka kluczowych aspektów, które należy uwzględnić projektując elastyczne przestrzenie do pracy:

1. Mobilne meble

 • Meble na kółkach: Stoły, krzesła, szafki i inne elementy wyposażenia biura na kółkach pozwalają na swobodne przemieszczanie i reorganizację przestrzeni.
 • Modułowe systemy meblowe: Modułowe meble, które można łatwo konfigurować i rekonfigurować, umożliwiają tworzenie różnorodnych układów przestrzennych.

2. Ściany, rozwiązania w przestrzeni

 • Ściany działowe: Przesuwane i składane ściany działowe pozwalają na dynamiczne zmiany w układzie przestrzeni biurowej.
 • Strefy multifunkcyjne: Przestrzenie, które mogą służyć do różnych celów, na przykład jako miejsce spotkań, obszar pracy indywidualnej, a także strefa relaksu.

3. Technologia wspierająca elastyczność

 • Systemy rezerwacji przestrzeni: Aplikacje i platformy, które umożliwiają pracownikom rezerwację biurek, sal konferencyjnych i innych zasobów biurowych na bieżąco.
 • Inteligentne rozwiązania: Systemy zarządzania budynkiem, które automatycznie dostosowują oświetlenie, klimatyzację i inne warunki środowiskowe do bieżących potrzeb.

4. Praca zespołowa i praca Indywidualna

 • Hotdesking: Praktyka polegająca na tym, że pracownicy nie mają przypisanych na stałe biurek, lecz korzystają z dostępnych stanowisk pracy w zależności od potrzeb.
 • Strefy coworkingowe: Otwarte przestrzenie, które zachęcają do współpracy i interakcji między pracownikami z różnych działów.

5. Design sprzyjający kreatywności

 • Strefy kreatywne: Obszary wyposażone w narzędzia i materiały sprzyjające pracy twórczej, takie jak tablice suchościeralne, przestrzenie do brainstormingu czy prototypowania.
 • Przestrzenie rekreacyjne: Miejsca, gdzie pracownicy mogą odpocząć i zrelaksować się, co wspiera ich kreatywność i produktywność.

6. Ekologia

 • Eko-materiały: Wykorzystanie materiałów przyjaznych dla środowiska, które można łatwo przetwarzać i ponownie wykorzystać.
 • Optymalizacja zużycia energii: Systemy zarządzania energią, które minimalizują zużycie prądu i innych zasobów w zależności od aktualnego obciążenia biura.

Według mnie jest kilka korzyści z elastycznych przestrzeni do pracy:

 1. Zwiększona produktywność: Pracownicy mogą wybrać środowisko pracy najlepiej dopasowane do ich aktualnych zadań.
 2. Większa satysfakcja z pracy: Elastyczność sprzyja lepszemu samopoczuciu i zmniejsza stres związany z pracą.
 3. Trzymanie kosztów pod kontrolą: Możliwość łatwego przekształcania przestrzeni pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni i redukcję kosztów związanych z wynajmem dodatkowych metrów kwadratowych biura.
 4. Dostosowywanie się do zmian: Biura mogą być szybko dostosowywane do zmieniających się potrzeb organizacji, takich jak wzrost liczby pracowników czy nowe projekty.

Moim zdaniem elastyczne przestrzenie pracy to nowoczesne podejście do organizacji biur. Zadaniem architekta wnętrz jest dostosowanie funkcjonalne przestrzeni do procesów, które toczą się w dynamicznym środowisku biznesowym danej firmy. Dodatkowa wartość płynąca z elastyczności biura jest nieoceniona w związku popularnością modelu pracy hybrydowej.

autor: Agnieszka Dąbek Interior Designer 

Stwórz z nami Swoje idealne biuro!

biuro@helikon.pl

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

STWÓRZ Z NAMI SWOJE IDEALNE BIUROUmów się z naszym doradcą lub/i projektantem

Umów się na wstępną analizę.
Już podczas pierwszej rozmowy dowiesz się, jak możemy Cię
wesprzeć w zaprojektowaniu, w zmianie lub reorganizacji biura.

Zadzwoń teraz

Na numer
+48 662 268 214

Napisz do nas mail

Na adres biuro@helikon.pl
skontaktujemy się z Tobą

Umów się na konsultację ze specjalistą

Wybierz dogodny
dla Ciebie termin